Unutulan Mysql Root Şifresini Değiştirme

Merhaba Değerli Ziyaretçimiz,

ilk önce yapmanız gereken mysql sunucusunu durdurmak olacaktır.  Mysql’u durdurma nedenimiz herhangi bir kimlik kontrolune maruz kalmamak açısından gereklidir. Zira herhangi bir mysql kimlik sorgusu yapıldıgında şifre bilmediğimiz için adımları geçemiyeceğiz. Bu yüzden mysql servisini şimdilik devre dışı bırakıyoruz. Bunun için ssh penceresine aşağıdaki kodu yazmanız yeterlidir.

/usr/local/etc/rc.d/mysql-server stop
mysqld_safe –skip-grant-tables &

şuan yetki sistemi ve mysql devre dışı bırakılmıştır. Herhangi bir şifre ile giriş istenmiyecektir. Hemen mysql root kullanıcısı ile giriş yapalım. Burada herhangi bir şifreli giriş yapmıyacağımız için -p parametresini eklememize gerek yok direk olarak ssh penceresine

mysql -u root

yazmamız yeterlidir. Mysql, kullanıcı tanımlarını ve yetkilerini mysql isimli bir veritabanında tutmaktadır. Aşağıda yer alan sql cümlecikleriyle öncelikle mysql veritabanını kullanmak istediğimizi belirtiyoruz. update cümleciğiyle root kullanıcısının sifresini sizinistediğinizşifre olarak değiştiriyoruz. Son olarak flush privileges sql cümleciğiyle tüm yetki bilgilerini database yazıp işlemlerimizi sonlandırıyoruz.

use mysql;
update user set password=PASSWORD(“
sizinistediğinizşifre“) where User=’root’;
flush privileges;
quit

Bu işlemlerin ardından yetki sistemini tekrar devreye alabilmek için mysql servisini durdup daha sonra tekrar aktif edeceğiz. Bunun için ssh ekranında sırasıyla şu komutları uygulamanız gerekmektedir.

/usr/local/etc/rc.d/mysql-server stop

/usr/local/etc/rc.d/mysql-server start

Artık yeni mysql şifremizi kullanabiliriz. Aşağıdaki komutu uygulayarak mysql şifreniz ile bağlantı sağlıyabilirsiniz.

mysql -u root -p

NOTE : Centos ve diğer işletim sistemlerini kullanan arkadaşlar mysql stop ve start komutlarında

service mysql stop
service mysql start

veya

/etc/init.d/mysql stop
/etc/init.d/mysql start

komutlarını deneyebilirler.