in , , ,

Web Sitesi Yedeği Neden Alınır?

Belirli aralıklarla web sitenizin yedeğini almak, başta güvenlik olmak üzere siteniz üzerinde oluşabilecek birçok problem için alınabilecek en iyi önlem.

Son verilere baktığımızda blog yazarları ve küçük – orta ölçekteki işletmemelerin %40’ının web site yedeklerini almadığını söyleyebilriiz. Olağan dışı bir durumda sitenizin çeşitli güvenlik açıklarından dolayı hacklenmesi, veri içeriklerinin silinmesi, geri dönüşü olmayan yazılım güncellemeleri ve hosting süresinin uzun süre önce sona ermesi gibi durumalrda başvuracağınız en iyi yol yedekleriniz olacaktır.

İsimtescil.net hosting paketlerinde, paket özelliğinize göre, haftalık ve aylık otomatik yedek alınsa da, bazı durumlarda olumsuzluklar 2 yedek arası döneme denk gelebilir veya farkına varmadığınız bir problem, üzerinden zaman geçmesi ile birlikte doğru yedeğinizin üzerine yazılabilir. Bu nedenle yıllarca emek verdiğiniz projelerin bozulmasına ya da yok olmasına izin vermemek, işi olasılıklara bırakmamak için mutlaka periyodik olarak web site yedeğinizi almalısınız.

Hangi aralıklarla yedek almalıyım?

Eğer günlük olarak güncellediğiniz, yazı ya da ürün eklediğiniz dinamik bir web siteniz varsa, buradaki kaybın sizin olumsuz etkilemeyeceği şekilde 3-5 gün aralıkla ya da haftalık olarak yedek planlayabilirsiniz. Sabit, çok fazla güncellemeye ihtiyaç duymadığınız bir proje için, güncelleme yapmadan önce ya da haftalık, aylık periyodlarda yedek almalısınız.

Yedeklerimi nerede saklamalıyım?

Aldığınız yedekleri sadece kullandığınız bilgisayarda değil, farklı güvenli cloud sunucularda da tutmalısınız. Bunlar Microsoft One Drive, Google Drive ya da Yandex Disk gibi ortamlar olabilir. Mevcut disk yapınızda bir problem olması durumda bu ortamlardan kolaylıkla yedeklerinizi geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Alan Adı Hotmail Hesabına Nasıl Yönlendirilir?

Ücretsiz FTP Uygulamaları