Windows Plesk Sunucudan Linux Cpanele Tam Yedek Taşıma İşlemi

Windows sunucudan linux sunucuya mail ve dosya kaybı yaşamadan nasıl yedek taşınır aşama aşama işlemi yapmayı anlatıcam sizlere.Plesk panel linux sunucudan diğer bir linux sunucuya whm özelliği sayesinde basitçe yedek alabiliyoruz ancak sunucu windows olduğunda ise çok sıkıntılı bir taşıma işlemi oluyor.İşte bu konuda sizlere yardımcı olacak nasıl kayıpsız taşıma yapılır mailler nasıl kayıpsız aktarılır bunları resimli ve detaylı yazıcam.

İlk önce windows plesk sunucudan yedeklerimizi alalım,

Şimdi windows sunucuya uzak bağlantı yapalım,daha sonra inetpub dizinindeki tüm sitelerin dosya yedeklerini winrar ile sıkıştırıp herhangi bir sitenin ftp sine sunucu üzerinden alalım sonra bilgisayarımıza çekelim.Şuan dosya yedeklerimiz tamamlandı.

Mysql Yedeklerini almak,

İşin zor ve karmaşık kısmı burası windows serverlardan linuxlara yedek alımında en çok karşılacağınız sorun versiyon uyuşmazlığından mysql yedeği linux cpanelin kabul etmemesi bunu aşarak problemsiz yedek almak için navicat programını kullanabilirsiniz ama oda versiyon uyuşmazlığı yaratacaktır.Ayrıca her sql yedeğini ayrı ayrı almanız gerekmekte.Bu işlemle ilgili aşağıdaki resimlere bakalım.

Windows yedek alırken yapılacaklar,

yedek

 

 

 

 

 

Cpanele Aktarırken yapılacaklar

– Cpanele Yedeği aktarmadan önce şu işlemi tüm yedeklerin içinde yapınız not defteri ile açıp CTRL+H yaparak aranan değere TYPE yazın Değiştirmeye ise ENGINE yazıp match case(birebir eşleştirme açık şekilde değişimi onaylayın,kaydedip cpanele artık resimdeki gibi yükleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

yedek2

 

 

 

 

 

 

Gelelim maillerin taşınmasına,

Windows sunucudan mailleri taşımak nasıl olacak çok zor demeyin mail enable bu işlemi bizim için kolaylaştıracak nasıl mı ?

Uzak masaüstünden mail enableyi açınız.Daha sonra resimdeki adımları uygulayarak her kullanıcının mail adresi ve şifrelerini txt olarak alınız.

Mail Enable

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mail enable 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi bu şifreleri ve mailleri cpanelde açtığımız domainlerine göre girerek her maili cpanel serverda aktif edelim,bu işlemle pop3 kullanan her kullanıcı veri kaybı yaşamadan tüm maillerine ulaşır hemde taşıma olduğunun farkına bile varmaz.Çünkü daha dnsleri yönlendirmedik.Şimdi ise dns yönlendirmeden cpanelde yaptığımız işlemler çalışıyormu acaba nasıl kontrol ederiz ?Resime bakınız..

yedek3

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows -> system32 -> drivers -> etc -> Hosts açalım ve önce ip adresi daha sonra site adresi yazıp kaydedelim bakalım yedeğimiz problemsiz çalışıyormu ki çalışacaktır.Tüm işlemler bunlar düzgün yaparsanız hiç bir sıkıntı yaşamadan windows sunucudan linux cpanele taşıma işleminiz sıfır hatasız olacaktır.Artık dnsleri yönlendirebilirsiniz.

NOT: Bu işlemler denenerek anlatılmıştır.Herhangi bir hata oluşmamıştır,yazdığımız dökümanla 41 adet domain ve yedeği problemsiz taşınmıştır.

Bir cevap yazın